BEMINE: Kaupunkiseudut kartalle 13.3.2018

Miten seudullinen MALPE-politiikka muotoutuu ja kenen ääni seudullisessa MALPE-työssä kuuluu? Entä millaiselta MALPE-työn ideaalimalli näyttää kansainvälisessä perspektiivissä? 

Suomen Akatemian strategisen tutkimuksen neuvoston kaupungistumisen tutkimushanke BEMINE (Beyond MALPE-coordination: Integrative Envisioning) järjestivät yhteiskehittämis- ja vuorovaikutusfoorumin Bemine-tutkimuksen sidosryhmille ja kaupunkisuunnittelun asiantuntijoille sekä ammattilaisille  tiistaina 13.03.2018 klo 10:00-16:00 Helsingin Kalasataman Kellohallissa (Työpajankatu 2), Hki.

Kaupunkiseudut kartalle: MALPE-työn kehittäminen hallinto- ja lakiuudistusten ohjenuorana  BEMINE-hankkeen yhteiskehittämisfoorumissa 13.3.18 Helsingin Kalasatamassa loimme katsauksen seutuyhteistyön kansainvälisiin malleihin ja vertasimme MALPE-työn ideaalimallia kansainvälisiin esimerkkeihin. Samalla hahmotimme MALPE-politiikan muotoutumista ja vuorovaikutusta eri toimijoiden perspektiivistä ja MALPE-työn kehittämistä osana ajankohtaisia hallinto- ja lakiuudistuksia. Lisätietoa os. bemine.fi

Foorumin kutsu ja ohjelma

Päivän jaossa olevat esitykset

Jarmo Vakkuri & Ilari Karppi, Tampereen yliopisto:

Kestävää kaupunkikehitystä järkeistämässä – maakuntauudistus MALPE-työn mahdollisuutena?

Jouni Häkli & Kirsipauliina Kallio, Tampereen yliopisto: 

Kansalaiset kaupunkiseutujen kehittämisessä – alustavia tutkimustuloksia

Vesa Kanninen, Aalto yliopisto

Strategisen sopimuksellisen seutuyhteistyön kansainvälisiä kokemuksia

Raine Mäntysalo, Aalto yliopisto: 

Seutujen strategisen kehittämisen uusi toimintamalli

Lisätietoja:
Raine Mäntysalo: raine.mantysalo (at) aalto.fi
Vesa Kanninen: vesa.kanninen (at) aalto.fi
Johannes Mikkonen: johannes.mikkonen (at) demoshelsinki.fi
Kati-Jasmin Kosonen: kati-jasmin.kosonen (at) tampereenseutu.fi


MAL-VERKOSTON KOORDINOINTI

  • Tero Piippo, p. 0400 388 735, tero.piippo (at) tampereenseutu.fi, Kati-Jasmin Kosonen, p. 040 195 2852, kati-jasmin.kosonen (at) tampereenseutu.fi, Heli Suuronen, p. 040 846 8127, heli.suuronen (at) tampereenseutu.fi
  • Kaisu Sahamies, Korkeakouluharjoittelija, HYMY-hanke, p. 044 486 3016, kaisu.sahamies (at) tampereenseutu.fi
  • Tampereen kaupunkiseutu, Kelloportinkatu 1C, (Tampella), 33100 Tampere, www.mal-verkosto.fi, bemine.fi, www.kaupunkiseutu.fi