MAL-verkoston arviointi, 2015

MAL-verkoston toiminnan fokus, toimintamuodot, kustannusvaikuttavuus ja verkostojäsenten tyytyväisyys verkoston toimintaan arvioidaan kesäkaudella 2015. MAL-verkoston koordinaatio on käynnistänyt verkoston arviointiprosessin verkoston ohjausryhmän päätöksen mukaisesti.Työssä keskitytään verkostomaisen toiminnan onnistumisen arviointiin ja sparrataan ajatuksia toiminnan pitkäjänteisyyden turvaamiseksi.

Arvioinnin tekijäksi on tarjouskilpailun kautta valittu verkoston ulkopuolinen taho. Tarjouskilpailun voitti MDI Public Oy konsulttiyhtiö (lyhyemmin MDI). Arviointi toteutetaan edellisten vuosien säästörahoilla eikä arvioinnin vaatima resurssi vaikuta heikentävästi verkoston budjettiin.   

MAL-koordinaation tarjouspyyntö

Ohjausryhmän 27.3.2015 kokousmuistio

MDIn uutissivut

Arviointiprosessin työsuunnitelma

Arvioinnin välihuomiot (tiedote julkaistu 1.7.2015)

Arviointi toteutetaan dokumenttianalyysin, sähköisen kyselyn, haastattelujen sekä erityisen Arviointityöpajan aineistojen pohjalta. MDIn laatima kysely toteutettiin kesäkuussa, haastattelut kesä-elokuussa ja Arviointipaja elokuussa. Arviointi valmistui elokuun lopussa 2015, jolloin verkoston ohjausryhmä käsitteli sitä 31.8.2015 kokouksessaan.

MDI:n vetämä Arviointityöpaja järjestetään tiistaina 11.8.2015  klo 12:30-15:30 HSL:ssä Opastinsilta 6 A, Seutusali, Pasila, Hki. Kutsu ja arviointipajan ohjelma.

Arviointipaja: Arvioinnin alustavia tuloksia (MDIn diasarja)

Loppuraportti käsiteltiin verkoston ohajusryhmän kokouksessa Kuntatalolla 31.8.2015 klo 13-16.

Arviointiraportti (31.8.2015), diat (31.8.2015)

 

MDIn vastuuhenkilöt arvioinnissa:

Janne Antikainen, 040-7641829, janne.antikainen(at)mdi.fi

Tommi Ranta, 040-5882839, tommi.ranta(at)mdi.fi

Satu Tolonen, 040-7043247, satu.tolonen(at)mdi.fi

MAL-koordinaatio:

Tero Piippo, 0400-388735, tero.piippo(at)tampereenseutu.fi

Kait-Jasmin Kosonen, 040-195 2852, kati-jasmin.kosonen(at)tampereenseutu.fi


 

 

MAL-VERKOSTON KOORDINOINTI

  • Tero Piippo, p. 0400 388 735, tero.piippo (at) tampereenseutu.fi
  • Kati-Jasmin Kosonen, p. 040 195 2852, kati-jasmin.kosonen (at) tampereenseutu.fi
  • Heli Suuronen, p. 040 846 8127, heli.suuronen (at) tampereenseutu.fi (31.3.2018 saakka)
  • Tampereen kaupunkiseutu, Kelloportinkatu 1C, (Tampella), 33100 Tampere, www.mal-verkosto.fi, bemine.fi, www.kaupunkiseutu.fi