Fiksu Assa Ilmastopäivät asemilla käynnistyvät: Ilmastofiksu kokeilu tuo eloa asemille ke 18.4.18 lähtien

17.4.2018 11.00

Fiksu Assa -ilmastopäivät muuttaa asemat kokeilualustoiksi ja maksuttomiksi markkinapaikoiksi 18.4-21.4 välisenä aikana. Fiksu Assa -tapahtuma muuttaa asemat ilmastoa säästävien tuotteiden ja palvelujen showroomiksi: Helsinki (Oulunkylä), Espoo (Leppävaara), Vantaa (Aviapolis ja Tikkurila), Tampere (rautatieasema), Lempäälä (rautatieasema) ja Lahti (matkakeskus).

FIKSU ASSA Ilmastopäivät tiedote ympäristöministeriön sivuilla

Fiksuassa-tapahtumasivut päivittyvät jatkuvasti - pysy kuulolla!

Muistamyös Fiksuassa.com ja tunnelmien ja huomioidenjakamiseen #FiksuAssa.

Fiksu Assa toivottaa tervetulleeksi erilaiset kokeilut - oli kyse perinteisistä kuluttajapalveluista tai aivan uusista ratkaisuista. Mukaan onkin tulossa niin lähiruokatuottajia kuin esimerkiksi käytettyjen merkkivaatteiden verkkokauppaa. Liikkumisen näkökulmasta Fiksu Assa tuo kaupunkilaisten ulottuville vähähiilisiin matka- ja kuljetusketjuihin liittyviä kokeiluja. Tällaisia ovat esimerkiksi sähköpyörien, yhteiskäyttöautojen ja muiden ilmastofiksujen liikkumisvälineiden tuominen asemille sekä citylogistiikan ja toimivan liityntäpysäköinnin kehittäminen. Lisää voit lukea myös täältä.

FIKSU ASSA Ilmastopäivät tiedote ympäristöministeriön sivuilla

Uudenlainen tapahtuma on jo itsessään kokeilu, joka antaa käytännön tuntumaa kaupunkilaisten tarpeista. Katso lisätiedot ja ilmoittaudu mukaan tai jaa tietoa verkostossasi: asemanseutu.fi 

Fiksu Assa -tapahtuma on osa ympäristöministeriön, Liikenneviraston, HSY:n, Smart & Clean -säätiön, MAL-verkoston ja Sitran rahoittamaa sekä Helsingin, Espoon, Vantaan, Tampereen, Lempäälän ja Lahden kaupunkien, VR:n, HSL:n ja Business Finlandin toteuttamaa, julkisrahoitteista Asemaseudut kokeilualustana -hanketta.

Lisätiedot:
Suvi Anttila, Erityisasiantuntija, ympäristöministeriö, 050 573 0219, suvi.anttila@ym.fi; Pia Tynys, Projektipäällikkö, HSY, 050 575 6432, pia.tynys@hsy.fi; Anna Saarlo, Liikennejärjestelmäasiantuntija, Liikennevirasto, 050 342 2911, anna.saarlo@liikennevirasto.fi; Tero Piippo, Projektipäällikkö, MAL-verkosto, tero.piippo@tampereenseutu.fi; Kati-Jasmin Kosonen, MAL-verkosto, kati-jasmin.kosonen@tampereenseutu.fi; Heli Paavola, Toimitusjohtaja, WitMill Oy, 050 428 0873, heli.paavola@witmill.fi

 

MAL-VERKOSTON KOORDINOINTI

  • Tero Piippo, p. 0400 388 735, tero.piippo (at) tampereenseutu.fi
  • Kati-Jasmin Kosonen, p. 040 195 2852, kati-jasmin.kosonen (at) tampereenseutu.fi
  • Heli Suuronen, p. 040 846 8127, heli.suuronen (at) tampereenseutu.fi (31.12.2018 saakka)
  • Tampereen kaupunkiseutu, Kelloportinkatu 1C, (Tampella), 33100 Tampere, www.mal-verkosto.fi, bemine.fi, www.kaupunkiseutu.fi